5 rad jak najít vhodnou kytaru

autor: Jan Zatloukal
datum: 18.12.2013

Kdo by alespoň jednou nechtěl stát před stotisícovým davem jako Bob Dylan, vyhrávat hitparády jako Glen Hansard nebo jen okouzlit svoji milou vlastní písní při romantickém plápolání táboráku? Naučit se na kytaru bude vyžadovat trochu více snahy, zároveň budete ale také potřebovat kvalitní nástroj. Jak nešlápnout vedle a vybrat si ten správný nástroj si ukážeme v tomhle článku.

Ujasněte si, co vlastně chcete

Spousta začínajících muzikantů má představu celkem jasnou. Chtějí tu nejlepší kytaru za co nejméně peněz. Nejlépe kytaru, které se bude přesně hodit do stylu, který poslouchají. Kytaru, která vypadá přesně jako ta, na kterou hraje jejich oblíbený kytarista.

Tady ale často narazí, protože vzhled a výbava bývá často jediným parametrem, který při výběru posuzují. Důležitější je ale zaměřit se na kvalitu nástroje a především jeho jednoduchost. Místo metalové kytary se zamykací mechanikou, Floyd-rose pákou a složitým přepínačem, začátečníkovi lépe poslouží jednoduchá kytara typu telecaster s pohodlným krkem. Nebo jít ještě dál a odstranit všechny komponenty, který by mohly odpoutávat od samotné podstaty hry na kytaru – nejlépe je tak začít s akustickou kytarou.
Proč se ze začátku trápit hledáním zesilovače, komba, multiefektu, nastavováním zvuku a investováním do další drahé výbavy, když ještě neumíme ani pořádně hrát?

Vezměte si sebou do prodejny profíka

Určitě nějakého v okolí najdete. Nemusí to být zrovna Michal Pavlíček, ale postačí někdo, kdo už na kytaru nějaký ten rok hraje a dokáže poradit, na co si dát pozor. Zkušený kytarista má také lepší přehled o prodejnách, cenách a nástrojích na trhu. Ušetří vám tedy spoustu starostí, času a v neposlední řadě také peněz.

Kytaru si vždy před koupí vyzkoušejte a kupte přesně ten kus, který zkoušíte. Příjít domů a objednat z internetu za lepší cenu je lákavá nabídka, jenže (především u levnějších kytar) platí, že ne všechny kytary stejného výrobce a typu hrají stejně.

Jasně – v hudebninách je vždy prodavač, který tomu rozumí také. Jenže chce také co nejvíce prodat, takže často nezohlední skutečné požadavky, které kytarista potřebuje, nebo je prostě neodhadne.

Detaily můžou rozhodnout

Na barvu nebo vzhled moc nehleďte. Jsou mnohem důležitější parametry, které dělají nástroj kvalitním:

Dřevo

Materiál, ze kterého je kytara vyrobena je určitě tím nejdůležitějším. Akustické kytary jsou specifické kvůli svému zvuku a ten je tvořen především tělem nástroje. Akustické kytary z překližky zní často velmi suše a chybí jim duše. Alespoň vrchní deska z masivu posunuje zvuk minimálně o třídu výš.

Pohodlný hmatník

Hmatník musí být rovný, nesmí se kroutit – to poznáte jednoduše pohledem. Také ale musí být (pro vás příjemný). Při hře se vám na něj musí dobře hrát a dobře ho držet. není nic horšího, než když vás po pěti minutách začne bolet ruka.

Dohmat

Dohmat, neboli výška strun nad hmatníkem souvisí také s pohodlností hraní, ale také se zvukem, který z kytary dostaneme. Nízký dohmat je pohodlnější na hraní. Pozor ale, aby struny nedrnčely o pražce – mimo to, že se nám zkracuje sustain (dozvuk tónu), tak je také drnčení při hře slyšet, což je pro naše uši nepříjemné.

Zpracování nástroje

Aby jste poznali, jestli je nástroj dobře zpracovaný, nemusíte být odborník. Na první pohled poznáte, jestli odněkud vytéká lepidlo, pražce vyčnívají mimo hmatník, odlupuje se barva nebo jsou vidět třísky z nekvalitně zpracovaného dřeva.

Nehleďte (až tak moc) na značku

Každý by chtěl mít kytaru značky Fender nebo Gibson. Takové značky to ví a tak uvádí na trh i levnější nástroje, jenže ty se většinou kvalitě svých dražších sestřiček (a bratříčku) nevyrovnají – u levnějších kytar to platí dvojnásob.
Proto se vždy zaměřte na to, jak je kytara vyrobená, jak zní a jak se vám na ni hraje. Na dražší nástroj zvučného jména si počkejte, až budete mít více zkušeností.

Kvalitní nástroj je investice do budoucna

Nikdo není tak bohatý, aby si kupoval levné věci.

Tento známý citát by se měl tesat do kamene a muzikantům rovnou tetovat na čelo 🙂 Je lepší si trochu připlatit a vybrat opravdu kvalitní nástroj. Do budoucna tak ušetříte spoustu peněz.
Spousta z nás si někdy koupila věc s myšlenkou “tak pro začátek mi to stačí, pak si koupím lepší” a víme jak to dopadá. Ono “pro začátek” znamená pár dní a už se poohlížíme po dražších variantách. Ve výsledku pak utratíme mnohem více, než bylo potřeba.

Mohlo by vás zajímat

Nástroje Prodej hudebních nástrojů