12 věcí, které by neměly chybět ve vaší výbavě
Svoji výbavy si ceníme a snažíme se ji vyladit k dokonalosti. Občas se ale může stát, že některý její prvek přestane fungovat, nebo se setkáme s nějakým jiným problémem. Jaké věci by tedy neměly chybět v naší výbavě, aby jsme byli na všechno připravení?
1. Trsátka
Trsátka mají tendenci se ztrácet. Neptejte se, jak je to možné, ale je to prostě tak. Jedinou obranou je mít dostatečnou zásobu trsátek vždy při ruce – doma, ve zkušebně, na koncertě. Je dobré tedy přidat pár trsátek do obalu od kytary nebo poedalboardu – nejlíp přímo do nějakého držáku. Při hraní pak mějte trsátka na dobře dostupném místě – například na zesilovači. Pokud vám během hraní trsátko spadne, jednoduše se otočíte pro další.
2. Struny
Co uděláte, když vám na koncertě praskne struna a nemáte náhradní kytaru? Strunu jednoduše vyměníte. Aha. Vy jste nechali náhradní struny doma?
Když už nic, tak náhradní sadu strun u sebe musí mít prostě každý kytarista. Výhodou je přibalit také klíč pro namotávání – výrazně se tím výměna struny urychlí.
3. Náhradní kabel
S kabelem se může stát cokoliv – kolega z kapely vám ho přejede svým těžkým rackem, nebo se pokazí koncovka. Je dobré mít tedy náhradní kabel vždy s sebou. Pokud používáte efekty, myslete i na krátkou propojku mezi ně.
4. Náhradní adaptér
Společně s náhradním kabelem je dobré mít také náhradní univerzální adaptér s více koncovkami a nastavitelným napětím. Můžete tak rychle překontrolovat, proč vám některý z efektů nehraje – je chyba v adaptéru, kabelu? Hledání takových problémů je vždy na dlouho. A pokud je jeden z adaptérů na odpis, nevadí – máte přece náhradní.
5. Prodlužovačka
Znáte to. Přijedete do menšího klubu a najednou zjistíte, že váš aparát nebo pedalboard nedosáhne k nejbližší zásuvce, nebo že je volných zásuvek jednoduše málo. Náhradní prodlužovačka vám tak usnadní spoustu potíží. Doporučuji rovnou koupit kvalitní s přepěťovou ochranou a tu používat vždy – jistota je jistota.
6. Pojistky
Kromě mechanických problémů se při hraní na kytaru setkáváme také s těmi elektrickými. Může dojít k nějakému výkyvu v elektrické síti, což by měla zachránit pojistka v aparátu – většinou tím, že se odpálí. Mít s sebou náhradní tak může být otázkou, jeslti budete mít vůbec na koncertě na co hrát.
7. Kytarové nářadí
Kytara po převozu na koncert neladí? Je potřeba seřídit oktávy? Je špatně něco uvnitř kytary? Imbus a malý šroubováček by neměl chybět ve výbavě žádného kytaristy. Doporučuji ještě přikoupit kleštičky na struny a větší šroubovák – níkdy nevíte, kdy se bude hodit.
8. Světlo
V klubech bývá tma a koncerty bývají většinou večer. Alespoň malý zdroj světla se tak může vždycky hodit – ať už při zapojování, hledání problémů, nebo samotném hraní. Osvědčená je LED lampička pro čtečky e-knih – vydrží svítit dlouho na tužkové baterky, má nastavitelný „husí“ krk a klip pro připevnění kamkoliv.
9. Obal na aparát
Za svůj aparát jsme ochotni utratit velké částky, ale za jeho ochranu už ne. Nenapadne nás totiž, co se může všechno stát. Pevný „flight-case“ kufr je zaručenou jistotou, ale postačí i nepromokvaý obal, který aparát ochrání před deštěm nebo prachem.
10. 9V baterka
9V baterky najdeme ve světě kytaristů skoro všude. Ať už je používáte pro napájení efektů, ve vaší aktivní nebo elektroakustické kytaře, vždy se hodí mít náhradní (a plně nabitou) baterku po ruce.
11. Ladička
Ano, ano, ladit přece umíme i bez ladičky. Jenže někdy je v okolí spousta ruchu, nebo jsme si dali moc piv a už to není ono 🙂 Pokud nemáte ladičku ve svém pedalboardu, jednu si pořiďte. Nespoléhejte na to, že se naladíte od kolegy spoluhráče – vždy poléhejte na svoji výbavu.
12. Gaffa páska
Legendární stříbrná gaffa páska zachránila už mnoho koncertů a k hudbě neodmyslitelně patří. Stejně jako třeba boty Dr. Martens 🙂 Její využití nezná hranic. Gaffu by u sebe měl mít každý zvukař a pokud ji nebude mít – budete hrdina právě vy!