Jak napájet kytarové efekty

autor: Jan Zatloukal
datum: 25.5.2012

Znáte to? Koupíte si kytarový efekt a k němu napájecí adaptér, pak si koupíte další a k němu další adaptér. Při kupování třetího efektu už si říkáte, že je toho harampádí nějak moc. Nešlo by to vyřešit lépe? Dnes popíšu několik možných variant, jak napájet kytarové efekty.

Trocha teorie

Pro napájení většiny efektů budeme potřebovat napětí 9V, nejačastěji s polaritou “center negative”. Odběr proudu se liší u každého modelu a uvádí se v mA. Vždy si ale zjistěte, jaké parametry efekt má.

napajeni-efektu-2

Zdroj: Wikipedie

Baterky

Snad každý výrobce dodává společně s efektem baterii – ta má ale omezenou výdrž, která je přímo závislá na spotřebě proudu. Čím vyšší má efekt odběr, tím kratší dobu vydrží. U efektů typu overdrive, distortion nebo fuzz, kdy odběr může být například jen 2mA, může baterie vydržet třeba i jeden rok. Naopak u složitějších – modulace (chorus, …), delay, se výdrž baterie pohybuje v řádech hodin.

Baterky jsou tedy vhodné pouze do efektů s malým odběrem proudu. Další nevýhodou je to, že u baterií dochází k rychlému úbytku uváděného napětí. Baterie tedy po většinu doby nedodává 9V ale např. 8V, což může u některých efektů značně ovlivňovat zvuk.

Snad jedinou výhodou baterií je to, že zvuk nemůže být ovlivněn ruchy z elektrické sítě.

Zajímavou alternativou je napájecí adaptér Sanyo Pedal Juice, který by měl vydržet až 50 hodin.

Adaptér pro každý efekt zvlášť

Další možností, jak napájet efekty je použít pro každý z nich vlastní adaptér. Nevýhoda tohoto řešení je ale každému hned jasná: adaptéry jsou drahé a budou nám zbytečně zabírat místo, nemluvě o spoustě kabelů navíc. Na druhou stranu nám adaptéry dodávají vždy potřebné napětí a proud. Pro některé efekty s velkým odběrem proudu nebo vysokým napětím je samostaný adaptér v podstatě jedinou možností a v těchto případech jej výrobce většinou přidává k balení.

Univerzální adaptéry

napajeni-efektu-3

Malá odbočka k adaptérum. Nemá cenu kupovat předražené adaptéry od výrobců kytarových efektů. K napájení můžete použít i libovolný univerzální adaptér, který koupíte v jakémkoliv elektru. Výhoda těchto adaptérů je v tom, že umí dodat vysoký proud, mají volitelné napětí, volitelnou polaritu a několik koncovek. Tyto adaptéry ale nejsou určeny pro hudební aplikace a tak někdy můžou generovat něchtěné zvuky (slabé pískání apod.). Vždy si vybírejte stabilizovaný adaptér.

Jeden adaptár a “daisy-chain”

napajeni-efektu-4

Daisy chain je “prodlužovací rozdvojka” – umožňuje napojit více efektů na jeden adaptér. Efekty v tomto případě musí mít stejné napětí a součet jejich odběrů proudu musí být menší než maximální proud, který je adaptér schopen dodat. Daisy-chain je ale často zdrojem nepříjemných brumů a šumů – při jeho použití totiž vzniká společné uzemnění.

napajeni-efektu-5

Zdroj: smrckaeffects.com

Napájení z jiného efektu

Některé efekty (ladičky, line selectory, …) mývají napájecí výstup. Stačí k nim tedy připojit napájecí kabel, nebo daisy-chain. Dochází tu ale ke společnému uzemnění, stejně jako u daisy-chainu.

napajeni-efektu-6

Zdroj: BOSS Users Group

Multizdroje

Pokud používáte více efektů, je potřeba už začít přemýšlet nad komplexnějším a spolehlivějším řešením. Tím jsou “multizdroje”, adaptéry určené pro napájení více efektů. Při hledání správného zdroje se podívejte na to, kolik má výstupů, jaké mají napětí a polaritu a jaký proud může zdroj dodat (buď celkově, nebo na jednotlivou větev). Některé zdroje pracují pouze s výstupy na 9V, některé jsou různě kombinované. Vždy si ale ověřte, zda má zdroj galvanicky oddělené jednotlivé větve. Pokud nemá, může vznikat stejný problém s brumem jako u daisy-chainu.

napajeni-efektu-1

Na obrázku je zdroj pro pedalboardy 4×10V od českého výrobce Jaroslava Smrčku, který se touto problematikou zabývá dlouhou dobu a jehož výrobky můžu jen doporučit.

Na co je tedy potřeba myslet při výběru zdroje pro efekty?

Vždy si dobře zjistěte informace o vaších efektech, ať máte jistotu že s novým adaptérem / zdrojem budou fungovat správně. Pokud nemůžete zjistit např. odběr efektu, podívejte se na tento seznam, snad vám pomůže.

Myslete také na budoucnost – neplánujete do budoucna další krabičky? Kupte si raději zdroj, který nebudete muset za chvíli měnit za lepší / větší.

Jak napájíte svoje krabičky vy?

Mohlo by vás zajímat

Efekty Ze života kytaristů Napájení Pedalboard Smrčka Effects