Učebnice hry na kytaru
Možná se ptáte, zda jsou v dnešní době ještě někomu k užitku klasické učebnice hry na kytaru. Vše, co potřebujeme, najdeme přeci na internetu. Přesto existuje ale několik výhod, proč si nějakou tu učebnici pořídit.
Zejména začátečníkům slouží jako průvodce světem hry na kytaru, jelikož zpočátku ani přesně neví, co na internetu hledat. I zkušení hráči si pak potřebují občas oprášit některé znalosti, a tak další nesporným plusem je možnost vracet se k jednotlivým lekcím. Do učebnic si můžete psát poznámky, dělat záložky, můžete si je vzít, kam potřebujete a jste tak nezávislí na připojení na internetu.
Jak učebnici vybírat?
Zaprvé by mělo být ihned patrné, komu je učebnice určena (samoukům, začátečníkům atp.). Dále by měla být logicky strukturovaná a přehledná a téma zpracovávat komplexně (to se posuzuje hůře, ale měla by k problematice přistupovat zeširoka). Hlavně by ale měla obsahovat cvičení – většinu věcí totiž pochopíte lépe při hře a ne jen z textu.
Zajímavé učebnice kytary
Učebnice pro klasickou kytaru
Zřejmě nejpoužívanější pedagogickou pomůckou při výuce hry na kytaru je Škola hry na kytaru pro začátečníky české kytarové legendy Jiřího Jirmala. Tato škola hry na kytaru pojímá vše, co začínající hráč potřebuje, aby se s kytarou sžil. Obsažená technická cvičení pak zahrnují všechny základní postupy nutné pro zvládnutí klasické hry na kytaru. Navíc kniha obsahuje i přehled akordů v jednotlivých tóninách, díky čemuž je vyhledávaná i mezi samouky.
Další knihou, která stojí za prostudování, je Analýza kytarové techniky od Jaroslava Houdla. Ten v knize popisuje tzv. zlepšováky, které jsou založeny na vnitřních pocitech uvolněnosti v prstech. Jsou funkční a dodnes používané v hudebních školách.
Učebnice pro akustickou kytaru
Učebnici Akustická doprovodná kytara s podtitulem „nejen pro začátečníky“ od Ctirada Oráče vyhledávají nejen začátečníci, kteří neznají noty, ale všichni ti, kteří oceňují autorův přátelský a lidský přístup k problematice. Kniha se zaměřuje na folkové, trampské a country písničky.
Za zmínku stojí jistě i pokračování této knihy s názvem Kytarová škola pro mírně pokročilé. V té se Oráč již více věnuje samotnému vybrnkávání. A opět je přístupná i těm, kteří neznají noty.
Učebnice pro elektrickou kytaru
Na prvním místě je nutno zmínit učebnici Elektrická kytara 1, jejímž autorem je Aleš Petržela. Ten vede kytaristy systematicky, aby základní i složitější kytarové techniky zvládli snadno a rychle. Všechny skladby jsou psány jak v notové osnově, tak i v tabulatuře. Navíc obsahuje i část improvizace, která je především pro hráče na elektrickou kytaru velmi důležitá.
Druhý díl, tedy Elektrická kytara 2, je určena pokročilejším kytaristům. Zaměřuje se na
speciální techniky a rychlost samotné hry.
Nejobsáhlejší publikací k problematice kytar u nás je série tří knih od Vítězslava Štefla – Rocková kytara. V knihách vychází ze své letité praxe a přistupuje k tématům velmi lidsky. Věnuje se zejména výuce a vlastní improvizaci, ale neopomíjí ani další témata jako např. aparáty, přídavná zařízení, multiefekty atp.
Zahraniční publikace
Na prvním místě je nutno doporučit Creative Guitar 1 Guthrieho Govana. Narozdíl od předchozí publikace je vhodná i pro začátečníky. Govan vysvětluje věci jednoduše a pochopitelně a nabízí nové směřy k prozkoumaní frustrovaným rockovým kytaristům. Pokud jste se na něčem zasekli, dost možná bude tato učebnice pro vás odrazovým můstkem.
Nutno zmínit také slavnou učebnici Jamie Andreas The Principles Of Correct Practise For Guitar (Principy správné praxe pro kytaru). Tato publikace budí vášně a je buď opěvována nebo zatracována. Nenechte se odradit tím, že v knize není jediná nota nebo tab, autorka má svůj specifický styl vysvětlování. Seznámí vás ale dokonale s popisem svalové paměti a cestě k uvolněnému hraní. Zaměřuje se hlavně na klasickou kytaru. Levačka je tedy vysvětlena úžasně, prstová technika také, ale co se týče trsátka, je potřeba hledat jinde.
Postrádáte zde jinou publikaci, která pomohla právě vám? Napište nám:)