Jak pečovat o kytarové struny?
Kvalitní struny nejsou levná záležitost, ale když se o ně poctivě staráte, můžete prodloužit jejich životnost. Na udržované struny se také lépe hraje a v neposlední řadě i dobře vypadají. Jak se tedy o struny starat?
1. Správně navinuté struny
Možná to zní jako blbost, ale i správným navinutím strun můžete prodloužit jejich životnost. Pokud to děláte dobře, nevzniká ve strunách nějaké nechtěné pnutí, lépe drží ladění a nemusíte tak pořád dolaďovat.
2. Čištění strun
Celkem dost se mi potí ruce a tak bych bez čištění struny měnil struny snad druhý den. Vyzkoušel jsem víc přípravků na čištění a dlouhou dobu používal GHS Fast Fret, ten ale v poslední době hodně klesl na kvalitě a pouští spoustu „žmolků“, takže jsem přešel na Dunlop 6582 a můžu jen doporučit.
Struny čistím vždy po hraní a to tak, že nejdřív je utřu suchým ručníkem (nebo nějakou jinou látkou), a to z obou stran – z vrchu i ze spod (látka mezi hmatník a struny) a setřu z nich co nejvíce špíny. Potom je potřu přípravkem na čištění, ten vyplaví zbytek nečistot a vytvoří na tenký „film“. Zároveň utřu celou kytaru od potu.
Čistící prostředek pak před každým hraním setřu, někdy se tam najdou ještě nějaké nečistoty.
3. Skladování kytary
Kytara by se měla skladovat na suchém místě s nějakou stabilní teplotou. Na struny má největší vliv vlhkost. Kytary mám proto ve stojanech a nenechávám je v kufru. Kufru a obaly slouží jenom na převoz a když v nich nechám kytaru po koncertě, tak pot, který se na kytaru během hraní dostal, udělá svoje. Aby se mi na kytary ve stojanu neprášilo, mám přes ně položenou látku.
Struny mi takhle vydrží ve skvělé kondici 3 – 4× déle, než bez údržby. Každý si tak dokáže spočítat, kolik mu správná údržba a čištění strun, ušetří peněz.