Line6 M13 – pedalboard nebo multiefekt?
Vždy jsem upředňostňoval samostatné efektové krabičky před multiefekty, když jsem ale objevil M13, okamžitě jsem změnil názor…
Pojďme se ale napřed podívat, v čem se vlastně Line6 M13 liší od ostatních multiefektů? Klasické multiefekty mají tzv. presety, kdy si nastavíte například čistý zvuk zesilovače Fender, k tomu chorus a delay. Pokud chcete k této kombinaci během skladby přidat zkreslení, musíte si vytvořit další preset. Nejde tedy měnit jednotlivé efekty, ale musíte změnit celý preset. To s sebou nese spoustu omezení – především v tom, že musíte mít vše dopředu nachystané.
M13 takhle nefunguje. Nemá žádnou simulaci zesilovačů a chová se, jako kdyby jste měli efekty v podobě samostatných krabiček. Žádné nastavování presetů, ale jen tancování po přepínačích 🙂
Multiefekt má v sobě 4 efektové jednotky (FX Unit 1–4) a na každé z nich si můžete nastavit 3 efekty. V každé jednotce může být aktivní jen jeden efekt, což v praxi znamená, že současně můžete kombinovat 4 různé (nebo i stejné) efekty.
Výběr efektů a jejich nastavení je jednoduché. Stačí sešlápnout přepínač a na horní straně efektové jednotky se rozsvítí display. Pomocí potenciometrů dané jednotky si vyberete efekt a jeho nastavení. Nic se nemusí ukládat, M13 si vše pamatuje – chová se jako by se jednalo o klasické krabičkové efekty.
Pokud se vám 12 efektů zdá málo, tak nezoufejte. Line6 M13 má navíc ještě tzv. scény, kdy si můžete vytvořit v podstatě 12 různých pedalboardů.
V případě, že budete chtít některé parametry efektů, nebo celé efekty (wah-wah, whammy, …) ovládat nohou, máte možnost připojit dva expression pedály. Mimo určení parametru, který chcete ovládat, můžete také nastavit rozsah, ve kterém se tento parametr bude ovládat.
Vzhledem k tomu, že se mi nechtělo utrácet za originální expression pedál, koupil jsem si Bespeco VM12L, který je s originálním Line6 EX-1 totožný. Stačí připojit kabelem z výstupu (OUT) expression pedálu na EX vstup Line6.
Díky efektové smyčce, kterou je efekt vybaven, máte možnost připojit další efekty. Navíc si nastavíte, ve které části se efektová smyčka zařadí do signálu multiefektu (mezi které efektové jednotky).
M13 je tak možné zapojit jak před zesilovač, tak do efektové smyčky. Díky “4 kabelové metodě” můžete navíc část efektu používat před zesilovačem a část v efektové smyčce.
Ladička i looper už bývají v dnešní době standardní výbavou každého multiefektu a Line6 M13 není vyjimkou. za zmínku ale stojí to, že díky velkému počtu přepínačů je looper snadno ovladatelný. Looper zvládne nahrát až 30s nebo pokud používáte poloviční rychlost, tak 60s.
Moje M13 dorazila s firmware verze 1.04, což je poměrně stará záležitost a dnes najdete na stránkách Line6 už verzi 2.04. K upgrade potřebujete MIDI rozhraní, které propojíte s efektem a pomocí nějakého SysEx programu nahrajete novou verzi. Kompletní návod najdete na fóru Line6. Problém je ale v tom, že klasické MIDI rozhraní (např. zvuková karta) nezvládne takové množství dat a nakonec skončíte tak jako všichni ostatní – musíte si dokoupit nějaký USB/MIDI převodník. Všude se doporučuje M-Audio UNO.